Antik mağara sanatçıları kasti olarak oksijensiz ortamda mı resim yapıyordu?

Antik mağara sanatçıları kasti olarak oksijensiz ortamda mı resim yapıyordu?

Yapılan yeni araştırmalar, antik mağara resimlerini yapan sanatçıların bu resimleri yaparken kendilerini bilerek oksijenden mahrum bıraktığını ortaya koyuyor.

 Tel Aviv Üniversitesinden araştırmacılar 40.000 ila 14.000 yıl öncesine tekabül eden Üst Paleolitik çağdan günümüze ulaşan mağara resimlerini analiz ettiğinde, bu resimlerin büyük çoğunluğunun mağaraların derinliklerinde bulunan ve yalnızca yapay ışıkla aydınlatılabilecek koridorlar ve dar geçitlerde bulunduğunu fark etti.

 Araştırma çoğunlukla İspanya ve Fransa’daki mağaralara odaklanırken, mağara ressamlarının neden mağaraların derinliklerindeki bölgelerde resim yapmayı tercih ettikleri üzerine bir açıklama da getiriyor.

 Makale, “Üst Paleolitik çağda mağaraların derinlikleri gündelik aktiviteler için kullanılmıyordu. Bu tip aktiviteler genellikle açık alanlarda, büyük kayaların altında veya mağaraların girişlerinde yapılıyordu” diyor.

 “Resimler de sadece mağaraların derinliklerinde ve karanlık bölgelerinde yapılmasa da, bu bölgelerdeki resimler mağara resimlerinin etkileyici boyutunu teşkil ediyor ve bu araştırmanın odak noktasını oluşturuyor.”

 Tarih öncesi arkeoloğu olan Ran Barkai, “Mağaraları aydınlatmak için ateşi kullanmak oksijen seviyesini düşürürken dopamin salgılayıp halüsinasyonlara ve beden dışı deneyimlere yol açan hipoksiyaya neden olabilir” diyor ve ekliyor:

 “Bu koşullarda resim yapmak, evren ile etkileşime geçmek için aldıkları bilinçli bir karardır.”

 Barkai, “Mağara ressamları, kaya yüzeyinin kendi dünyalarını yeraltı dünyasına bağlayan bir perde olduğunu düşünüyordu” diye açıklıyor.

 Uzmanlar; mamut, bizon ve dağ keçisi gibi hayvanları tasvir eden mağara resimlerinin anlamı üzerine uzun zamandır tartışıyor.

 Araştırmacılar mağaraların Üst Paleolitik çağın inanç sistemlerinde önemli bir oynadığını ve mağara resimlerinin bu ilişkinin bir parçası olduğunu öne sürüyor.

 “Mağaraları önemli bir hale getiren şey resimler değildi: tam tersine seçilmiş mağaraların önemi bu resimlerin yapılma sebebiydi” deniliyor.

 Barkai ayrıca mağara resimleri yapılırken ortamda çocukların da bulunduğuna dair kanıtları kastederek, mağara resimlerinin bir tür geçiş ritüeli olabileceğini de öne sürüyor.

 Barkai: “Yapılacak araştırmalar çocukların neden mağaraların derinliklerine götürüldüğünü inceleyecekken, aynı zamanda insanların düşük oksijen düzeylerine bir tolerans geliştirip geliştirmediklerini de araştıracak” diyor.

 Makale, geçtiğimiz hafta Time and Mind isimli dergide yayınlandı.

 

Kaynak: CNNYazan: Admin Name
Eklenme Tarihi: 20/04/2021
Son Güncelleme: 21/04/2021
Henüz Yorum Yapılmamış !
Yorum yapabilmek için giriş lütfen giriş yapınız. Giriş