X

Hasan Nazım Balaban

1955 yılında Bursa - Seçköy’de dünyaya geldi. Ünlü ressam İBRAHİM BALABAN’ın oğludur, ismini Büyük Şair NAZIM HİKMET’ den almıştır. İlk okulu Seçköy ‘de orta okulu Bursa’da okudu, lise ve üniversite eğitimini İstanbul’da tamamladı. 15 yıl çeşitli özel şirketlerde çalıştıktan sonra iki arkadaşı ile birlikte makine ve otomasyon üzerine iş yapan bir şirket kurup bu işi 6 yıl süreyle yürüttü. Resim yapmak amacıyla 1997 yılında, ticari ve mekanik işlerin kendi sanatçı ve hassas yapısına uymadığına karar verip ortaklıktan ayrıldı. Bu zor kararı almasında eşi ve babası destek oldular.

      Doğduğundan itibaren resim ve sanat ortamı içinde büyüyüp yetişen sanatçı, kendini bildiğinden beri resim yapmakta olup, 1997 yılından beri tamamen resimle uğraşmaktadır. Babasının “Sanat yaşantının izdüşümüdür.” kuramına bağlı kalarak toplumcu, somut  figüratif çizgide eserler üretmektedir. Bununla birlikte eserlerine geleneksel resmin süslemeci unsurlarını ve minyatür sanatının detaycı tadını katarak kendi tarzını oluşturmuştur.

      İlk olarak 1981yılında Pangaltı Güzel sanatlar Galerisi – İstanbul bir karma sergiye iki tablo ile katıldı. Yine aynı galeride 1984 yılında düzenlenen şair HASAN HÜSEYİN KORKMAZGİL’i anma sergisine iştirak etti. 20 yıl aradan sonra ilk kişisel sergisini Doku Sanat Galerileri –Ankara da açtı; aynı sergi iki ay sonra İstanbul Doku’da tekrarlandı.  O günden bu güne kadar 100 den fazla tablo ve 100’ün üzerinde desen üretti, 22 kişisel ve ortak sergi açtı birçok karma sergiye katıldı; eserleri sanat fuarlarında sergilendi. İstanbul ve Ankara sergilerinden başka Gaziantep ve Bursa’da kişisel, Roma, Adana ve Denizli’de babası İbrahim Balaban’la ortak sergiler açtı. İzmir, Konya, Afyon, Çorum, Ordu, Mardin, Urfa ve Malatya’da karma sergilere katıldı.

     90 a yakın eseri özel ve tüzel koleksiyonlarda saklanmaktadır.

     Bindallı Sanatevi’nin 2009 yılında yayınladığı BALABAN / Bir Ressam Yunus Emre adlı başvuru ve kaynak kitabını   Zafer E.Bilgin’le beraber yayına hazırlamıştır.

     2010 yılında Devlet Tiyatroları’nın 60. Yılında 60 Yerli oyuna 60 yerli ressamdan 60 Afiş projesi kapsamında Sevgi Sanlı’nın yazdığı Esen Özman’nın yönettiği “Yazılıkaya” adlı oyunun afişini yapmıştır.

 

Sanatçının Eserleri