İspanya’daki bir müzayedede 1500 Euro’ya satılan eserin Caravaggio’nun bir resmi olduğu düşünülüyor

İspanya’daki bir müzayedede 1500 Euro’ya satılan eserin Caravaggio’nun bir resmi olduğu düşünülüyor

İspanya hükümeti, Caravaggio’nun bir eserinin 1970lerde yanlışlıkla ABD’ye gitmesinin ardından aynı hatayı tekrar etmek istemiyor

Geçtiğimiz hafta Madrid’deki bir müzayedede satılan bir esere İspanya hükümeti ihracat yasağı koydu. İspanya Kültür Bakanlığının bildirdiğine göre, Prado müzesinin küratörleri eserin orijinal Caravaggio olduğuna işaret edebilecek “yeterli seviyede biçimsel ve belgesel kanıt” olduğunu söyledi. 

İspanya Kültür Bakanı José Manuel Rodríguez Uribes, eserin satıştan kaldırılması talebinde bulunurken, bakanlıktan bir kaynak “Gelişmelerin hızına bakınca, şu anda söz konusu resmin tam teşekküllü bir teknik ve bilimsel araştırması yapılması gerekiyor” dedi.

 Müzayede evi, Ansorena’nın çevrimiçi kataloğunda bulunan ve Dikenli Taç Takma Töreni adı verilen resmin 17. yüzyılda yaşayan İspanyol sanatçı José de Ribera’ya ait olduğunu öne sürmüştü.

 Kültür Bakanı Uribes, “Belki de işin sonunda gerçekten söylendiği gibi Ribera’nın ekolünden bir resim olduğu ortaya çıkacak. Fakat her ne olursa olsun kararımızın doğru olduğunu düşünüyorum çünkü çok değerli bir eser” dedi ve ekledi: “Umarım Caravaggio’dur”. Ayrıca, 40 yıl kadar önce gözden kaçıp Cleveland Sanat Müzesine satılan başka bir Caravaggio eserini İspanya’nın nasıl kaybettiğine de değindi.

 İsmini vermek istemeyen bir Caravaggio uzmanı da “İspanya bir başka Caravaggio ihracatı hatası daha yapmak istemiyor; 1976’da Caravaggio’nun Aziz Andrew’in Çarmıha Gerilmesi isimli eseri ülke dışına çıkartılmıştı. O zamanlar Caravaggio’nun sön dönem tarzı tam olarak anlaşılamamıştı, fakat bu nitelik bugün tam olarak kabul edilmiş durumda.” dedi. Müzenin internet sitesi orijin kısmında eserin “Castilla, İspanya’daki tanımlanmamış bir manastırdan” geldiğini belirtiyor.

 

Kaynak: The Art NewspaperYazan: Admin Name
Eklenme Tarihi: 14/04/2021
Son Güncelleme: 20/04/2021
Henüz Yorum Yapılmamış !
Yorum yapabilmek için giriş lütfen giriş yapınız. Giriş