'Rüya Tablet' Uzun Bir Yolculuğun Sonunda Evine Dönüyor.

'Rüya Tablet' Uzun Bir Yolculuğun Sonunda Evine Dönüyor.

Gılgamış Rüya Tableti olarak bilinen obje, antik hazinelerin yasadışı ticaretine dikkat çekmek için küresel bir çabanın bir parçası olarak Ağustos ayından bu yana Irak'a halka açık olarak iade edilen yaklaşık 17.000 eserden sonuncusu ve en çok hikayeye sahip olanı.

Unesco, MÖ 1600 yılına tarihlenen ve üzerinde Sümer Gılgamış Destanı'nın bir parçası olan eserin 1990'larda Irak'taki bir müzeden yağmalandığına ve 2007'de ABD'ye kaçırıldığına inanıyor. Unesco direktörü Audrey Azoulay yaptığı açıklamada, "Yasadışı yollarla elde edilen bu nesneleri iade ederek, ABD ve Irak'taki yetkililer, Irak halkının tarihleri ile yeniden bağlantı kurmasına izin veriyor" dedi. “Bu istisnai iade, mirası tahrif eden ve ardından şiddeti ve terörü finanse etmek için ticaretini yapanlara karşı büyük bir zafer.”

Tablet’in sahibi sanat ve zanaat mağazaları zinciri Hobby Lobby’nin kurucusu Steve Green, 2018'de Evangelist Mukaddes Kitap Müzesi'ni kurdu - tableti müzede sergilemek amacıyla 2014'te Christie's'den yaklaşık 2 milyon dolara satın aldı.

Yetkililer tablete 2019'da el koydu ve Hobby Lobby açtığı davayı bu yılın Temmuz ayında kaybetti. Hobby Lobby tarafından Christie's aleyhine geçen yıl dolandırıcılık ve garanti ihlali nedeniyle açılan davada müzayede evinin bilerek yağmalanmış bir eseri teslim ettiği iddia edildi. Ancak, parçayı 2007 yılında bir antikacıdan iyi niyetle satın aldığı söylenen göndericinin, eseri açık artırmaya çıkardığında parçanın yağmalandığını bildiğine dair hiçbir kanıt yok.

 

Kaynaklar

The art news paper

New York TimesYazan: Admin Name
Eklenme Tarihi: 24/09/2021
Son Güncelleme: 24/09/2021
Henüz Yorum Yapılmamış !
Yorum yapabilmek için giriş lütfen giriş yapınız. Giriş